Czekając na nową grę Jane Jensen
Kategorie: Wszystkie | Czekając | Gabriel Knight | Gray Matter | O blogu
RSS
piątek, 15 sierpnia 2014

Jednak nadal lubię tę grę. Lubię ją tak bardzo, że znowu się dobrze bawiłam, pomimo niepotrzebnych "upiększeń" i zbędnego odmładzania. Jednym z największych przesądów współczesnej kultury jest przekonanie, że nowe jest lepsze od starego, a wszystko trzeba koniecznie przełożyć na język młodej publiczności. To zresztą temat na oddzielny wpis, a raczej na inny blog, który założę, jak się mocniej wkurzę.

Może dzięki temu, że najgorsze widziałam przed zagraniem, całość, a właściwie pierwsza połowa, wydała mi się... wcale nie taka tragiczna. Jest muzyka Roberta Holmesa, ostały się nawet resztki nastroju, choć pod tym względem remake raczej nie dorówna oryginałowi. Najbardziej wyrazistym przykładem są bębny. Pamiętam, że dawniej bardzo mnie ich odgłosy niepokoiły, nawet opóźniałam wejście do niektórych lokacji, by ich nie słyszeć. Teraz bębniarze wyglądają jakoś dziwacznie i trochę nie na miejscu (np. przed posterunkiem policji), a dźwięki przeszkadzają najwyżej dlatego, że są monotonne, a nie złowróżbne.Jako że wcześniej udostępniono parę zrzutów ekranowych, strona graficzna i kolorystyka spotkały się już z krytyką, w pewnej mierze zasłużoną. Jestem jednak skłonna zaakceptować lekko "casualową" estetykę, gdyby tylko przepuścić kilka lokacji przez jakiś filtr "odśliczniający". Przede wszystkim przydałoby się to mojemu domostwu rezydencji Gedde. Trzeba jednak przyznać, że nawet jeśli oryginał wydaje się artystycznie ciekawszy, to wielką frajdę sprawia eksplorowanie znanych lokacji na nowo, gdy wreszcie widać, co tam w ogóle się znajduje. Jak bardzo to, co zobaczymy, nam się spodoba, to już inna sprawa.

Stara grafika z czasem stała się mało czytelna, ale po co ulepszać coś, co nadal brzmi świetnie? Dlatego największe opory budził we mnie pomysł nagrania na nowo dialogów. Okazuje się, że pod tym względem nie jest źle. Do ról głównego bohatera i narratorki wybrano aktorów o timbrze głosów zbliżonym do oryginału, którzy po prostu usiłują naśladować Virginię Capers i Tima Curry. Na początku odbierałam to jak parodię, ale dość szybko udało mi się przywyknąć. W każdym razie Gabryś lepiej brzmi niż wygląda. Niestety, te dwa elementy (głos i wygląd) stoją w dużej sprzeczności ze sobą (syndrom Davida Stylesa...).I to właśnie przeszkadza najbardziej. Nie mogę się pogodzić z tym, jak przedstawiono głównych bohaterów, zwłaszcza w portretach. Twarz Gabriela to jakieś nieporozumienie: chłoptaś z boysbandu, bez wyrazu i seksapilu, żadnych śladów przeżyć i koszmarów czy choćby niewłaściwego prowadzenia się. Wygląda jak Dorian Gray z początku powieści, a zachowuje się, jakby już sporo nagrzeszył. Wypowiedzi Gabriela i jego nowy głos stanowią jedność, ale buzia cherubina nie pasuje do kompletu. Bardziej pociągający i przekonujący okazuje się Mosely, bo choć po liftingu wyprzystojniał, to wygląda na dojrzałego mężczyznę, a nie chłopca, którego cały czas mam ochotę strofować: dzieciaku, nawet nie wiesz, o czym mówisz...  

Malia z portretu (po prawej) to ładny, ale przeciętny pyszczek, pozbawiony tajemnicy i magnetycznego uroku. Czegoś takiego nie umieściłabym w swoim awatarze, więc pozostanę przy starym. Stara - tak, nie bójmy się tego słowa - Malia świetnie się trzyma; pozostaje dojrzalsza i bardziej zmysłowa. We wstawkach komiksowych pojawia się co prawda inna, ciekawsza twarz (to ją widać ją w filmiku), ale właśnie portret z dialogów będziemy oglądać najczęściej. Bo żeby ją pod wpływem krytyki zmienili na tym etapie, to raczej wątpię...Sylwetka Malii jest bardzo... kształtnie wyrzeźbiona. Podejrzewam, że sugestywne krągłości mają nadrobić brak kociej drapieżności ruchów czy choćby zwierzęcego wdzięku Epiphany Proudfoot z Angel Heart. Skąd o tym wiem? Taką ją widziałam oczyma duszy, bo przecież w oryginale animacje były tak mało precyzyjne, że trzeba sobie było wiele dopowiedzieć w wyobraźni. W wyższej rozdzielczości to twórcy muszą się bardziej wykazać.

To tylko część wrażeń z wersji beta czterech pierwszych rozdziałów odrestaurowanego Gabriela Knighta. Ten wpis jest kolejnym świadectwem, że my, którzy znamy oryginał, nie potrafimy uciec od porównań. Trzeba jednak pamiętać, że przy takim podejściu remake skazany jest na porażkę, bo nigdy nie pokona Sins of the Fathers z naszych wspomnień. Może by dać mu szansę? Gdyby jego największym grzechem okazało się to, że nie dorównuje oryginałowi, to już byłby sukces.

Czekam na dalsze rozdziały z ciekawością i nadzieją, że nie zepsują zbyt wiele. 

piątek, 21 lutego 2014

Przypominam motyw Dawida z Gray Matter, tym razem wykonany na żywo w stodole na farmie Jane i Roberta podczas ubiegłorocznego zlotu pinkertonowców. 

 

Wiele się od tego czasu zmieniło w życiu Raleigh Holmes. Najlepiej niech opowie sama; o miłości i chorobie, cierpieniu i nadziei, także na powrót do śpiewania. Posłuchajcie.

sobota, 12 października 2013

Gdy bohater gry Lost Echo spotyka postać o nazwisku Jensen, zdumiony pyta:

- Jensen? Jane Jensen?

- Myślisz, że wtedy byłbyś Gabrielem? - odpowiada facet o nazwisku Jensen.

 

 

Tymczasem opadła zasłona tajemnicy z Mystery Game X, ale o tym pewnie już wszyscy wiedzą. 

poniedziałek, 08 kwietnia 2013

W Wielką Sobotę, która w Pensylwanii była po prostu ostatnim weekendem marca, odbył się tzw. Open House, innymi słowy zjazd pinkertonowców w posiadłości państwa Holmes. I ja tam by... nie, jeszcze nie tym razem, oglądałam tylko relacje. W programie znalazła się część merytoryczna w postaci prezentacji na temat Moebiusa, turystyczno-krajoznawcza, czyli zwiedzanie farmy, oraz artystyczna (występ The Scarlet Furies), no i przede wszystkim integracja.
Nie odmówię sobie zamieszczenia filmiku z salonu, gdzie Robert gra na fortepianie melodię wciąż jeszcze brzmiącą w moim telefonie, czyli temat przewodni z Gabriela Knighta. Otacza go ściśle wieniec pinkertonowców, aż mu się palce troszkę omsknęły na klawiszach. Polecam inne filmiki z tego wydarzenia (thanks, Jules!), szczególnie migawki z koncertu, które potwierdzają, że Raleigh Holmes na żywo w stodole też daje radę wokalnie. 

 

czwartek, 04 kwietnia 2013

No to mamy przebój. Gdyby go odpowiednio wypromować, byłby prawdziwy hicior. O samej grze na razie nie da się tego powiedzieć, za wcześnie cokolwiek wyrokować. Niewątpliwie widać potencjał, ale jeszcze nie wiadomo, czy zostanie wydobyty, by powstało coś naprawdę wyjątkowego. Mimo wątpliwości, po przejściu dema czuję się bardziej zainteresowana grą niż przedtem. Właściwie dopiero zaczynam.  

Ten blog ignorował dotąd Moebiusa, bo niepotrzebnie wszedł w drogę Gray Matter 2 i uniemożliwił (choć chcę wierzyć, że tylko opóźnił) jej produkcję, zwyciężając w głosowaniu pinkertonowskiej społeczności. A trzeba dodać, że w kontekście sztuki i wszelakiej twórczości autorka blogu za demokracją nie przepada. Ceni i wspiera twórców autokratycznych, którzy robią swoje, realizują własne marzenia i wizje, nie licząc się z potrzebami rynku ani opinią krytyków, a zwłaszcza głosem ludu, czyli nieszczęsną "większością".  Idoli popularnych wśród mas też nie znosi, ale sądząc po pierwszych reakcjach, główny bohater Moebiusa nie dostałby wielu "lajków" na FB. Jeśli Malachiasz (świetne imię!) okaże się wystarczająco aroganckim i protekcjonalnym erudytą, jestem gotowa go polubić. Głos ma lepszy niż wygląd, a mnie uwodzi się przez uszy, a nie oczy. 

Potwierdzają się moje obawy co do nadmiernej transparentności. Do dema dołączono spis znanych już autorom problemów technicznych z prośbą, aby na te usterki nie zwracać uwagi, bo już trwają prace nad poprawkami, a to przecież tylko wersja "alfa". Oczywiście znaleźli się tacy, którzy nie omieszkali zamieścić owych niedoskonałości na forach publicznych w charakterze ciekawostek do wyśmiania.  Dostęp za kulisy jest zbyt szeroki. Na drugiej szali można położyć imponujące wnikliwością analizy i konstruktywną krytykę na zamkniętym forum CSG, ale do tego nie trzeba tysięcy testerów, wystarczy kilkunastu. Niech tam, oby tylko ten pozytywny potencjał społeczności został właściwie wykorzystany. 

Tu i ówdzie (w tym wypadku nawiązuję do forum AG) daje się zaobserwować mentalność "pokickstarterowa": od "zapłaciłem aż 10 dolarów, a gra wygląda jak tania podróbka" do "jak na ten budżet, jest nieźle". Zwłaszcza to ostatnie usprawiedliwienie wydaje mi się wyjątkowo niebezpieczne, bo demoralizujące. Nie obchodzi mnie, że Jane zebrała mniej pieniędzy niż nowy Torment czy Double Fine. To na jej grę czekam i od niej wymagam, na pewno więcej niż od Tima Schafera.  Bez względu na to, ile i czy w ogóle coś ofiarowałam, nie satysfakcjonują mnie niskobudżetowe zagadki ani tanie rozwiązania fabularne. Technologia to sprawa drugorzędna, więc nie mówcie mi o miesięcznym budżecie i finansach.  

 


Jak na ten etap produkcji, pierwszy trailer Moebiusa nie jest zły, choć niczym specjalnym się nie wyróżnia, ot szablonowy średniak utrzymany w popularnej konwencji. Trzeba pamiętać, że wykorzystano w nim głównie materiał z dema, czyli pierwszego rozdziału (jak dotąd jedynego grywalnego) oraz kilka ujęć z drugiego. Nie reprezentuje całości, bo takowa jeszcze nie istnieje. Być może ukazał się za wcześnie. Skoro wiadomo, że nie wszystko wygląda jak powinno, bo na dopieszczanie przyjdzie czas później, to może należało się wstrzymać z udostępnianiem zwiastuna bezwzględnej publiczności. A jej złośliwość nie zna granic, o czym najlepiej świadczy czepianie się nazwiska bohatera przez ludzi, którzy do wczoraj o łacinie czy latynizmach nie mieli pojęcia, a dzisiaj im się wszystko kojarzy, i to głupio. 

 Skoro się już ukazał, warto go obejrzeć, zwłaszcza że w tle brzmi fragment tematu przewodniego, a właśnie muzyka to pierwsze, co mnie przyciągnęło, i na razie jedyne, o co jestem spokojna. Znamy już kilka nastrojowych, dyskretnych motywów z Wenecji, ale nie sposób przejść obojętnie wobec przebojowego tematu głównego. Ciekawe połączenie; typowa dla Roberta Holmesa, pompatyczna i ciężkawa orkiestra w tle, a na pierwszym planie powiew lat sześćdziesiątych w postaci sola gitarowego, trochę w stylu The Shadows. Wyraźny rytm, chwytliwa linia melodyczna i dynamiczna aranżacja - temat niczym ze wczesnego Bonda lub... współczesnego Tarantino. Co nie znaczy, że oczekuję od Moebiusa, by gra przypominała wspomniane filmy, choć... lekki pastisz Bonda, jak w motywie muzycznym, byłby ciekawym smaczkiem. 

Maestro zastrzega, że to wersja nieostateczna (może ją trochę stonuje?), ale muzyka już chodzi za ludźmi i wiele obiecuje. Chyba sobie zmienię melodyjkę w telefonie. Ten sam kompozytor, ale zamiast Gabriela Knighta będzie do mnie dzwonił Moebius. Przynajmniej przez jakiś czas.
 

wtorek, 02 kwietnia 2013

Jak pamiętamy, Gray Matter zawiera ukryte nawiązania do autorów, aktorów i postaci znanych z innych gier. Najwięcej można ich wyłuskać z tablicy z nazwiskami mieszkańców akademika. Nie trzeba było długo czekać, aby drobna, ale czytelna aluzja do Gray Matter pojawiła się w innej grze. Na początku 2012 roku ukazała się Amber's Blood, kolejna część cyklu przygód Carol Reed. Bohaterka szuka pewnych informacji w bibliotece, gdzie znajduje na półce przewodnik po okolicy autorstwa... Sam Everett. Nieprzypadkowo. Kto zna Mikaela Nyqvista, ten wie, że często pozwala sobie na podobne żarty, przemycając do swoich gier zdjęcia lub nazwiska graczom przygodowym nieobce. 

 

 

 

A tymczasem gramy w pierwsze demo Moebiusa...

 

piątek, 19 października 2012

 

 

[więcej]

niedziela, 02 września 2012

Ale się cieszę! To jak na razie najbardziej oczekiwany prezent od Jane Jensen, dopóki Moebius nie zdążył mnie specjalnie zaintrygować, a "tajemnicza gra X" pozostaje niewiadomą. Marzył mi się Gabriel Knight (powieść) w wersji elektronicznej, zwłaszcza The Beast Within, której nie czytałam. I oto jest! Już stoi na półce w podręcznej biblioteczce, a nawet razem z nią towarzyszy mi w podróży. Nie jest to co prawda Rittersburg ani Neuschwanstein, ale równie świetny zamek... 

 

czwartek, 17 maja 2012

Właściwie można już odliczać godziny do finału, ale Jane walczy do końca. Opublikowała dzisiaj obiecaną pogawędkę z reżyserem The Beast Within oraz odtwarzającymi główne męskie role Peterem Lucasem i Deanem Ericksonem. Godzinną rozmowę podzieliła na cztery kwadranse (pierwszy, drugi, trzeci, czwarty). 

Czegóż tam nie ma; wspomnienia, sporo śmiechu, ciekawostki z planu oraz... niezaplanowane efekty specjalne. Na przykład gdy na ekranie oglądamy występujące w grze wilki (z ZOO), w tle słychać płacz synka Petera Lucasa (rozmowę nagrywano w środku polskiej nocy). Stali bywalcy pamiętają być może, jak to w początkach istnienia blogu nie mogłam się nadziwić niezliczonym wejściom z wyszukiwarek na hasło "żona Petera Lucasa". Zamieściłam nawet znalezione gdzieś w sieci zdjęcie - jak mi się wydawało - owej pani. Dopiero później znajoma, która co prawda nie ma pojęcia o grach, ale w odróżnieniu ode mnie śledzi prasę zwaną "kolorową", uświadomiła mnie, jak bardzo byłam w tych sprawach niedoinformowana. Teraz dowiadujemy się u źródła, że obecnie Peter Lucas (Piotr Andrzejewski) przebywa głównie w ojczystym kraju, gdzie wraz ze swą partnerką wychowuje dwóch synów. 

Panowie opowiadają o swoich ulubionych scenach (również o epizodzie w sypialni) oraz spędzaniu wolnego czasu między zdjęciami (np. baronowie von Zell i von Glover upodobali sobie narty wodne). W pewnym momencie Jane zadaje ryzykowne pytanie zasadnicze: czy aktorzy w ogóle przeszli grę? Peter Lucas zdaje ten egzamin, choć przyznaje, że korzystał z podpowiedzi, bo gra była trudna. Dean Erickson chyba trochę kręci twierdząc, że wersja z GOGu nie działała... W końcówce, gdy umawiają się na kolejne spotkanie, Dean proponuje: "spotkajmy się w Polsce!", ale Jane jak zwykle zaprasza wszystkich na farmę do Pensylwanii. Daje się wyczuć sentyment autorki dla FMV; JJ stwierdza wprost, że pragnie zrobić jeszcze grę w tym formacie i pyta pozostałych, czy wzięliby udział w takim przedsięwzięciu. Ich rozważania, szczególnie opowieści Willa Bindera, to ciekawy przyczynek do dyskusji o ewentualnej przyszłości przygodówek FMV, zwłaszcza w kontekście Projektu Fedora.

Wiele się działo w ostatnich tygodniach; były epizody niespodziewanie ciekawe (maraton z Gabrielem), zbędne (występ na kretyńskim, choć podobno niezwykle popularnym serwisie reddit) oraz mnóstwo wywiadów, choćby ten dla The Verge, w którym odkryłam moje aktualnie ulubione zdjęcie autorskiej pary.

 

 

 

 

piątek, 04 maja 2012

Przyznam, że pilnie śledzę rozwijającą się, szybciej lub wolniej, listę ofiarodawców, wyszukując tam znajomych. Zauważyłam na przykład, że Pinkerton Road Studio wspomogły inne znane z branży kobiety: Deirdra Kiai i Rhianna Pratchett.

 

 

Wczoraj dopisali się do listy twórcy Texa Murphy'ego, którzy już za parę dni rozpoczną własną akcję na Kickstarterze. Naprawdę nie wiem, jak to wszystko wytrzymam; to "być albo nie być" dwóch moich ulubionych cyklów gier jednocześnie.

 

  

Nie było chyba wcześniej przypadku, by postać z gry wspierała nowe przedsięwzięcie autorki. Dokładniej chodzi o Deana Ericksona, który dla wielu po prostu "jest" Gabrielem Knightem, ponieważ odtwarzał tę postać w The Beast Within, drugiej, filmowej części cyklu. Wystąpił również w kilku serialach, opublikował powieść, a teraz zajmuje się doradztwem inwestycyjnym, co nam dyskretnie daje do zrozumienia.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 17