Czekając na nową grę Jane Jensen
Kategorie: Wszystkie | Czekając | Gabriel Knight | Gray Matter | O blogu
RSS
sobota, 27 listopada 2010

Co prawda w realnych sklepach gry nie uświadczysz, ale wczoraj zdaje się była polska premiera. Z tej okazji napisałam dla Technopolis parę słów niezbędnego moim zdaniem wstępu. Wiem z doświadczenia, że aby cieszyć się Gray Matter, nie należy w niej szukać tego, czego tam nie ma i nigdy nie miało być, natomiast warto dostrzec drzemiący w serii potencjał. 

Wiktor "Adrian Werner" Ziółkowski wykonuje dobrą i bardzo potrzebna robotę na GOL-u, przypominając JJ starym i przedstawiając młodym w dwuczęściowym artykule pt. Jane Jensen - królowa przygodówek. Trzeba czytać, zanim zaczną wołać "wrzuć monetę".

A ja przechodzę sobie demo w różnych wersjach językowych. Z tęsknoty.

* * *

I wrote a sort of preface to Gray Matter for Technopolis. To summarize it, I could use a sentence from Jane Jensen's interview: "This is definitely not 'Mabriel Smight'."
The lead goes like this:

This is not going to be Gabriel Knight. This is a new, different Jane Jensen's game. Diehard fans hold a welcome banner: ADVENTURE QUEEN IS BACK. "Back? You should write: in exile", others say. "A game of the great American designer is published in Europe, but not in the USA". "What queen? Jane who?", young gamers ask.
It is going to be tough. Some expect nothing but masterpiece, others want to dethrone her as if she was an im...

* * *

Uwaga: poniższe komentarze zawierają spoilery!

piątek, 26 listopada 2010

Tego się nie spodziewałam. Wedle informacji dtp, zawiera samouczek oraz rozdział 3, w którym prowadzimy Davida Stylesa. 1,6 Gb, do wyboru jeden z pięciu języków: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański. Bezpośredni link jest tutaj.

Ja bym radziła nie tracić czasu na dema, oglądanie obrazków i czytanie recenzji, gdy gra już jest dostępna i łatwo można wyrobić sobie własne zdanie, ale jak ktoś lubi...

 

gray_matter_demo

info: 1,6 Gb; 5 languages  (eng. fr. de. it. esp.); tutorial + chapter 3

direct link

 

środa, 24 listopada 2010

Ach, ci Czesi... Niepotrzebnie spanikowali, ale im wybaczam, bo przynajmniej na bieżąco informują, co się dzieje. Dostali w końcu GM z napisami od wydawcy i zabierają się do testów. Proszą: držte našim testerům palce. Ano trzymamy. I waszym, i naszym, i w ogóle.

 

* * *


Those Czechs! They got panicked too easy. There is still a big chance that Czech version will be released soon. A subtitled GM finally arrived from the German publisher and testing is about to start. They want us to cross fingers for the testers. So we do. Anytime.

wtorek, 23 listopada 2010

Można już zamawiać Gray Matter w Merlinie. Ruszyli też do akcji sprzedawcy na Allegro; kto chce, sam sobie znajdzie.

Na dobrze znanej okładce pojawił się wreszcie znaczek PL.

Gray_Matter polska_okładka

 

* * *

Polish version of Gray Matter (subtitled) is available for preorder in online stores.

 

niedziela, 21 listopada 2010

 

Koch Media zapowiedział wydanie włoskiej wersji na 27 stycznia 2011.

Hiszpański wydawca przez długie miesiące milczał jak zaklęty, nie bawiąc się w marketing i różne takie, aż tu nagle wyskoczył zza krzaka i 19 listopada założył wreszcie na swej stronie fiszkę gry oraz ogłosił datę premiery: dokładnie 19.XI. Co dziwniejsze, podobno ta super tajna gra od dwóch dni jest już w sklepach. 

Skomplikowała się sytuacja Czechom. Jak wspominałam, zamierzali w listopadzie przetestować napisy, nagrać dubbing i wydać GM przed świętami. Jak pisze odpowiedzialny za lokalizację Martin Válek, nie dostali jeszcze gry do testów, albowiem (o ile dobrze zrozumiałam) "niemiecki wydawca ma kłopoty z czeską wersją językową" (?). Rezygnują więc z nagrania dubbingu i przenoszą premierę (tylko wersja kinowa) na pierwszy kwartał 2011.

Gray_matter_artwork

Pod poprzednim wpisem na bieżąco aktualizuję daty premier.

* * * 

Gray Matter will be released in Italy by Koch Media on the 27th of January.
All of sudden and without previous warning, Friendware released Gray Matter in Spain on the 19th of November.
Due to some problems with localization, Czech version has been postponed to first quarter of 2011.
In my previous blog entry I keep a list of release dates updated.

wtorek, 09 listopada 2010

Pierwsze miejsce na podium zarezerwował już sobie zawodnik niemiecki. O srebrny medal walczą teraz Czesi z Polakami. Niewykluczone, że dotrą do mety w zwartym peletonie razem z Francuzami. Być może doskoczy do nich jakiś czarny koń, np. z Rosji.
Polacy mają ten handicap, że nie bawią się w pełną lokalizację. Najwyraźniej na torze napotkali niespodziewaną przeszkodę. Czyżby ktoś zastawił pułapkę translacyjną? Niezwykle emocjonująca końcówka wyścigu. Kto nie zdąży na czas, dostanie następną szansę dopiero w wiosennej gonitwie, razem z Anglikami.

Możemy spać spokojnie. Z wyjazdów w długi weekend nie ma co rezygnować. Aktualnie oficjalnie wiadomo tyle, że gra będzie dostępna w Polsce po 26 listopada.

 

* * *

Gray Matter release dates:

2010

Germany - November 12th - by dtp - German or English

Spain - November 19th - by Friendware - subtitled

Poland - November 26th - by CD Projekt - subtitled

France - December 9th - by Koch Media - subtitled

2011

Italy - January 27th - by Koch Media -

Czech Rp. - January? - by TopCD - subtitled

Russia - ? - by Novyj Disk - dubbed

??? - February 25th - Lace Mamba Global - English

 

poniedziałek, 01 listopada 2010

Trochę mnie już znużył ten kalejdoskop dat premier. Skoro jednak parę osób (tzn. co najmniej dwie) polega na informacyjnej misji tego bloga, trzeba ją pełnić do końca ;-)

Od 29 października na iTunes dostępny jest soundtrack. A sama gra?

Jako pierwsi zagrają w Gray Matter obywatele Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Mogą kupować edycję kolekcjonerską z dostępem do angielskich głosów lub wybrać całkowicie zlokalizowaną wersję, w której Sam i David rozmawiają po niemiecku. Na tamtejszym rynku GM osiągnęła już status gold, czyli poszła do tłoczni i w połowie listopada (podobno 12.11) ma być w sprzedaży, co potwierdzają przedstawiciele dtp.  

Ciekawe, kto następny... Oficjalnie CD Projekt zapowiada polską wersję kinową na listopad, a w przeciekach mowa nawet o 12.11. Brzmi kusząco, choć premiera polska równolegle z niemiecką w środku długiego weekendu wydaje się mało prawdopodobna. 

We Francji GM wyjdzie w grudniu; lokalne sklepy obiecują wysyłkę od 02.12. Według miejscowego wydawcy gra powinna się ukazać... 31.12.1899 (!). Nie jest to jakiś przelotny chochlik, bo taka data widnieje na stronie Koch Media co najmniej od kilku tygodni. Cóż, skoro czekają tam na Gray Matter już 111 lat, nic dziwnego, że właśnie we francuskim dwumiesięczniku Canard PC ukazała się pierwsza recenzja gry, pod znamiennym zresztą tytułem "Myślę, więc klikam" (skan1, skan2, angielskie tłumaczenie w tym wątku).

gray matter topcd czech collectors edition

Jak daleko bys zašel, abys záchranil svou lásku? - pytają w czeskim zwiastunie Gray Matter. Top CD planuje na początku listopada zakończyć testy wersji z napisami i zaraz potem rozpocząć nagrania dialogów, by zdążyć z czeskim wydaniem (dubbing lub napisy do wyboru) przed szczytem świątecznych zakupów. Zapowiadana jest również edycja kolekcjonerska, która oprócz znanych już bonusów zawierać będzie niespodziankę - grę Amnesia: The Dark Descent. Stylistycznie to dwa kompletnie odmienne światy, które tylko pozornie łączy wspólny neurologiczny motyw. Być może w tym szaleństwie jest metoda: wielki powrót i odkrycie roku będą promować się wzajemnie.

Daty kilku innych premier (rosyjska, hiszpańska) czekają na potwierdzenie. Nie zapominajmy jednak, że gra została wymyślona i zaprojektowana przez Amerykankę, a wspólnym językiem zaangażowanych w produkcję Niemców, Francuzów, Hindusów, Węgrów oraz reprezentantów innych narodowości był angielski. Oryginalna wersja językowa ukaże się jednak dopiero w końcu lutego. Dystrybutor w USA na razie nieznany.