Czekając na nową grę Jane Jensen
Kategorie: Wszystkie | Czekając | Gabriel Knight | Gray Matter | O blogu
RSS
czwartek, 30 grudnia 2010

Najpierw muszę opowiedzieć o króliku. Dopiero w trzecim kiosku go dopadłam, ale w końcu złapałam. Schował się w noworocznym Przekroju, do którego obowiązkowo trzeba zajrzeć. To ogromna radość przejść od wywiadów ze znanym filozofem, ciekawą pisarką, cenionym aktorem i ulubionym reżyserem do... recenzji gry Jane Jensen. Tak powinno być.

A teraz o cyferkach. W mijającym roku Gray Matter ukazała się na rynku niemieckojęzycznym (Niemcy, Austria, Szwajcaria), hiszpańskim, polskim i francuskim. W styczniu przewidziane są premiery wersji czeskiej, włoskiej, rosyjskiej, a w lutym - wreszcie! - angielskiej. Skoro ludzie uparli się wyrażać oceny w punktach, pobawimy się teraz w statystyki.

Wyniki z mediów niemieckich wklejam za forum dtp (średnia 82%):

- Pressakey: PC: 5/5
- Adventure-Archiv: PC: 93%
- Adventures-United: PC: 91%
- Adventure-Treff: PC: 88% / Xbox 360: 76%
- Adventurecorner: PC: 86% / Xbox 360: 75%
- GameCaptain: PC: 86%
- Adventureinsel: PC: 86%
- Onlinewelten: PC: 84%
- Demonews: PC: 83%
- Spieletipps: PC: 82%
- Gamezone: PC: 82%
- PC Games: PC: 81%
- PC Action: PC: 81%
- Gamersplus: PC: 81% / Xbox 360: 81%
- Gaming XP: PC: 80% / Xbox 360: 80%
- Krawall: PC: 80% / Xbox 360: 80%
- Gameswelt: PC: 80% / Xbox 360: 80%
- Eurogamer: PC: 80%
- Looki: PC: 80%
- GBase: PC: 80%
- IamGamer: PC: 80%
- Gamona: PC: 78% / Xbox 360: 78%
- Spieletester: PC: 78%
- Gamestar: PC: 77%
- Gamersglobal: PC: 70%

Warto zauważyć, że wypowiadają się głównie tzw. media ogólnogrowe, a wśród recenzji z krajów spoza strefy niemieckiej brak na razie opinii specjalistycznych serwisów przygodowych.

Hiszpania:
3DJuegos: 82%
Meristation: 80%
Vandal.net: 86%Francja:
CanardPC: 80%
Gamekult: 70%
GNT: 80%
Jeuxactu: 85%
Jeuxvideopc: 75%

Polska:
CDAction: 85%
Gamezilla: 85%
Gram.pl: 90%
GOL: 90%
WP: 90%
Przekrój: 5/6

Czechy:
PC.hrej.cz: 80%

Pojawiają się również recenzje angielskie; głównie na blogach, ale także kilku stronach poświęconych grom przygodowym:
Adventure Classic Gaming: 5/5
GameBoomers: A-
Adventure Gamers: 3,5/5

Nie zapomnijcie kupić Przekroju. Szukajcie królika :-)

 

czwartek, 23 grudnia 2010

Jane Jensen broni się jeszcze przed fejsbukiem (podobnie jak ja), ale Lace Mamba Global zamieszcza jej życzenia.

"I'd like to wish everyone out there a wonderful holiday season, especially the Gray Matter team -- the dtp family in very-frosty Hamburg, the Wizarbox team in frozen Paris and Lace Mamba Global in always-sunny Brighton. Robert and I are enjoying a big family Christmas on our farm in Pennsylvania with our two bulldogs and two cows. I hope 2011 brings lots of good gaming for all and abundant brilliant ideas from the gaming muses for my fellow adventure game designers and I. (And Feb 25th will bring Gray Matter to the UK, Austrailia, New Zealand, Scandinavia and Benelux -- yahoo). A big thanks to the GK fans for your endless wait for Gray Matter. Hurrah on its release! I hope you are enjoying it and I hope to get another to you quickly.

Many blessings on you and yours,
Jane Jensen"

I hope to get another to you quickly  - napisała. I z tą nadzieją wejdźmy w Nowy Rok. W końcu to blog o czekaniu.

 

niedziela, 12 grudnia 2010

Dziś wieczorem na TVP1 oglądam "Samotność w sieci", a przynajmniej wybrane fragmenty. Jakub (A. Chyra) wykłada na Tulane, spaceruje po Dzielnicy Francuskiej, mija plac Jacksona z katedrą i pomnikiem, zagląda do sklepików i barów, odwiedza nawet cmentarz st. Louis... Dla mnie po prostu wędruje śladami Gabriela Knighta.

Bardziej niż internetowy romans zainteresowały mnie w tym filmie plenery, w których wypatrywałam znanych z gry lokacji. To chyba jedyny polski film kręcony w Nowym Orleanie, podobno nasza ekipa jako pierwsza dostała pozwolenie na zdjęcia po przejściu huraganu Katrina. Pewnie dlatego sekwencja nowoorleańska rozrosła się w stosunku do powieściowego oryginału i przekształciła w reportaż z odradzającego się miasta.

Co ciekawe, poza USA akcja toczy się również we Francji i Niemczech, ale tam już niekoniecznie w lokacjach znanych z trylogii Jane Jensen.

niedziela, 05 grudnia 2010
piątek, 03 grudnia 2010

Gray Matter już w sklepach, w lepszym lub gorszym towarzystwie. Zdjęcia wykonane w przebraniu, z ukrytej kamery, z narażeniem życia, jako że w centrach handlowych ponoć obowiązuje zakaz. Przed zaaresztowaniem oraz konfiskatą aparatu uchronił mnie mój lamerski image oraz tłumaczenie, że ja ino chciałam ująć tę półkę z grami, coby synek mi w domu pokazał, którą chce pod choinkę, bo ja się przeca w tych grach na komputerze nijak wyrozumieć nie mogę.

gray matter in storesgray matter w empikugray matter in stores

 

Warsaw, Poland. Gray Matter in stores.

 

 

 

sobota, 27 listopada 2010

Co prawda w realnych sklepach gry nie uświadczysz, ale wczoraj zdaje się była polska premiera. Z tej okazji napisałam dla Technopolis parę słów niezbędnego moim zdaniem wstępu. Wiem z doświadczenia, że aby cieszyć się Gray Matter, nie należy w niej szukać tego, czego tam nie ma i nigdy nie miało być, natomiast warto dostrzec drzemiący w serii potencjał. 

Wiktor "Adrian Werner" Ziółkowski wykonuje dobrą i bardzo potrzebna robotę na GOL-u, przypominając JJ starym i przedstawiając młodym w dwuczęściowym artykule pt. Jane Jensen - królowa przygodówek. Trzeba czytać, zanim zaczną wołać "wrzuć monetę".

A ja przechodzę sobie demo w różnych wersjach językowych. Z tęsknoty.

* * *

I wrote a sort of preface to Gray Matter for Technopolis. To summarize it, I could use a sentence from Jane Jensen's interview: "This is definitely not 'Mabriel Smight'."
The lead goes like this:

This is not going to be Gabriel Knight. This is a new, different Jane Jensen's game. Diehard fans hold a welcome banner: ADVENTURE QUEEN IS BACK. "Back? You should write: in exile", others say. "A game of the great American designer is published in Europe, but not in the USA". "What queen? Jane who?", young gamers ask.
It is going to be tough. Some expect nothing but masterpiece, others want to dethrone her as if she was an im...

* * *

Uwaga: poniższe komentarze zawierają spoilery!

piątek, 26 listopada 2010

Tego się nie spodziewałam. Wedle informacji dtp, zawiera samouczek oraz rozdział 3, w którym prowadzimy Davida Stylesa. 1,6 Gb, do wyboru jeden z pięciu języków: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański. Bezpośredni link jest tutaj.

Ja bym radziła nie tracić czasu na dema, oglądanie obrazków i czytanie recenzji, gdy gra już jest dostępna i łatwo można wyrobić sobie własne zdanie, ale jak ktoś lubi...

 

gray_matter_demo

info: 1,6 Gb; 5 languages  (eng. fr. de. it. esp.); tutorial + chapter 3

direct link

 

środa, 24 listopada 2010

Ach, ci Czesi... Niepotrzebnie spanikowali, ale im wybaczam, bo przynajmniej na bieżąco informują, co się dzieje. Dostali w końcu GM z napisami od wydawcy i zabierają się do testów. Proszą: držte našim testerům palce. Ano trzymamy. I waszym, i naszym, i w ogóle.

 

* * *


Those Czechs! They got panicked too easy. There is still a big chance that Czech version will be released soon. A subtitled GM finally arrived from the German publisher and testing is about to start. They want us to cross fingers for the testers. So we do. Anytime.

wtorek, 23 listopada 2010

Można już zamawiać Gray Matter w Merlinie. Ruszyli też do akcji sprzedawcy na Allegro; kto chce, sam sobie znajdzie.

Na dobrze znanej okładce pojawił się wreszcie znaczek PL.

Gray_Matter polska_okładka

 

* * *

Polish version of Gray Matter (subtitled) is available for preorder in online stores.

 

niedziela, 21 listopada 2010

 

Koch Media zapowiedział wydanie włoskiej wersji na 27 stycznia 2011.

Hiszpański wydawca przez długie miesiące milczał jak zaklęty, nie bawiąc się w marketing i różne takie, aż tu nagle wyskoczył zza krzaka i 19 listopada założył wreszcie na swej stronie fiszkę gry oraz ogłosił datę premiery: dokładnie 19.XI. Co dziwniejsze, podobno ta super tajna gra od dwóch dni jest już w sklepach. 

Skomplikowała się sytuacja Czechom. Jak wspominałam, zamierzali w listopadzie przetestować napisy, nagrać dubbing i wydać GM przed świętami. Jak pisze odpowiedzialny za lokalizację Martin Válek, nie dostali jeszcze gry do testów, albowiem (o ile dobrze zrozumiałam) "niemiecki wydawca ma kłopoty z czeską wersją językową" (?). Rezygnują więc z nagrania dubbingu i przenoszą premierę (tylko wersja kinowa) na pierwszy kwartał 2011.

Gray_matter_artwork

Pod poprzednim wpisem na bieżąco aktualizuję daty premier.

* * * 

Gray Matter will be released in Italy by Koch Media on the 27th of January.
All of sudden and without previous warning, Friendware released Gray Matter in Spain on the 19th of November.
Due to some problems with localization, Czech version has been postponed to first quarter of 2011.
In my previous blog entry I keep a list of release dates updated.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 17