Czekając na nową grę Jane Jensen
Kategorie: Wszystkie | Czekając | Gabriel Knight | Gray Matter | O blogu
RSS
wtorek, 09 listopada 2010

Pierwsze miejsce na podium zarezerwował już sobie zawodnik niemiecki. O srebrny medal walczą teraz Czesi z Polakami. Niewykluczone, że dotrą do mety w zwartym peletonie razem z Francuzami. Być może doskoczy do nich jakiś czarny koń, np. z Rosji.
Polacy mają ten handicap, że nie bawią się w pełną lokalizację. Najwyraźniej na torze napotkali niespodziewaną przeszkodę. Czyżby ktoś zastawił pułapkę translacyjną? Niezwykle emocjonująca końcówka wyścigu. Kto nie zdąży na czas, dostanie następną szansę dopiero w wiosennej gonitwie, razem z Anglikami.

Możemy spać spokojnie. Z wyjazdów w długi weekend nie ma co rezygnować. Aktualnie oficjalnie wiadomo tyle, że gra będzie dostępna w Polsce po 26 listopada.

 

* * *

Gray Matter release dates:

2010

Germany - November 12th - by dtp - German or English

Spain - November 19th - by Friendware - subtitled

Poland - November 26th - by CD Projekt - subtitled

France - December 9th - by Koch Media - subtitled

2011

Italy - January 27th - by Koch Media -

Czech Rp. - January? - by TopCD - subtitled

Russia - ? - by Novyj Disk - dubbed

??? - February 25th - Lace Mamba Global - English

 

poniedziałek, 01 listopada 2010

Trochę mnie już znużył ten kalejdoskop dat premier. Skoro jednak parę osób (tzn. co najmniej dwie) polega na informacyjnej misji tego bloga, trzeba ją pełnić do końca ;-)

Od 29 października na iTunes dostępny jest soundtrack. A sama gra?

Jako pierwsi zagrają w Gray Matter obywatele Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Mogą kupować edycję kolekcjonerską z dostępem do angielskich głosów lub wybrać całkowicie zlokalizowaną wersję, w której Sam i David rozmawiają po niemiecku. Na tamtejszym rynku GM osiągnęła już status gold, czyli poszła do tłoczni i w połowie listopada (podobno 12.11) ma być w sprzedaży, co potwierdzają przedstawiciele dtp.  

Ciekawe, kto następny... Oficjalnie CD Projekt zapowiada polską wersję kinową na listopad, a w przeciekach mowa nawet o 12.11. Brzmi kusząco, choć premiera polska równolegle z niemiecką w środku długiego weekendu wydaje się mało prawdopodobna. 

We Francji GM wyjdzie w grudniu; lokalne sklepy obiecują wysyłkę od 02.12. Według miejscowego wydawcy gra powinna się ukazać... 31.12.1899 (!). Nie jest to jakiś przelotny chochlik, bo taka data widnieje na stronie Koch Media co najmniej od kilku tygodni. Cóż, skoro czekają tam na Gray Matter już 111 lat, nic dziwnego, że właśnie we francuskim dwumiesięczniku Canard PC ukazała się pierwsza recenzja gry, pod znamiennym zresztą tytułem "Myślę, więc klikam" (skan1, skan2, angielskie tłumaczenie w tym wątku).

gray matter topcd czech collectors edition

Jak daleko bys zašel, abys záchranil svou lásku? - pytają w czeskim zwiastunie Gray Matter. Top CD planuje na początku listopada zakończyć testy wersji z napisami i zaraz potem rozpocząć nagrania dialogów, by zdążyć z czeskim wydaniem (dubbing lub napisy do wyboru) przed szczytem świątecznych zakupów. Zapowiadana jest również edycja kolekcjonerska, która oprócz znanych już bonusów zawierać będzie niespodziankę - grę Amnesia: The Dark Descent. Stylistycznie to dwa kompletnie odmienne światy, które tylko pozornie łączy wspólny neurologiczny motyw. Być może w tym szaleństwie jest metoda: wielki powrót i odkrycie roku będą promować się wzajemnie.

Daty kilku innych premier (rosyjska, hiszpańska) czekają na potwierdzenie. Nie zapominajmy jednak, że gra została wymyślona i zaprojektowana przez Amerykankę, a wspólnym językiem zaangażowanych w produkcję Niemców, Francuzów, Hindusów, Węgrów oraz reprezentantów innych narodowości był angielski. Oryginalna wersja językowa ukaże się jednak dopiero w końcu lutego. Dystrybutor w USA na razie nieznany.

 

 

niedziela, 24 października 2010

She may not be a pink-wearing, Barbie-playing girlie girl, but there's no mistaking her for a man.

To Jackal o kobiecym uroku Samanty. Zaczynają się wypowiadać ludzie, którzy przeszli chociaż parę rozdziałów, a nie tylko obejrzeli prezentację. 

Kto się skusił na obejrzenie niemieckiego filmiku in-game, popełnił błąd. Może nawet stracił szansę na sympatyczne parogodzinne utknięcie w grze. Takie filmiki powinny być zakazane. W ogóle teraz już nie ma co podglądać ani podczytywać, tylko grać. Jeszcze chwilę.

piątek, 17 września 2010

W zeszły weekend Gray Matter gościła na paryskim festiwalu gier wideo (Festival de Jeu Vidéo). Bywalcy forum Planète Aventure zamieścili kilka zdjęć z tej imprezy, a wśród nich zwróciły moją uwagę mało znane artworks.

David_Styles Gray_Matter

Scena z gołębiami wygląda jak ilustracja wigilijnej opowieści.

gray_matter magic

 

Tymczasem "Robert from The Scarlet Furies" Holmes wystąpił w pewnym internetowym radyjku, gdzie musiał stawić czoło fundamentalnemu pytaniu: who are you? Z dystansem godnym filozofa odrzekł: codziennie się nad tym zastanawiam, zapewne jest we mnie kilka różnych osób. Poza tym wspominał czasy Sierry i spotkanie z Jane oraz opowiadał o pracy reaktywowanego zespołu. Od ponad roku koncertują gdzie się da, ale przedtem spędzili kilka miesięcy w studiu (to jest w szopie i w garażu), wypracowując brzmienie. Aby posłuchać Roberta, trzeba nadstawić uszu między drugą a dziewiątą minutą audycji.niedziela, 29 sierpnia 2010

Teoretycznie do premiery już tylko dwa miesiące (no, może trzy). Pora zacząć myśleć o sprawach przyziemnych. Obecnie najtaniej mogą zamówić grę mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa oraz Republiki Irlandii - na ichnim Amazonie cena wynosi 11,71 funtów, przesyłka gratis. 
W innych sklepach ceny są wyższe: na niemieckim Amazonie - 36 euro, wersja francuska - 40 euro, a u wydawcy angielskiego niecałe 20 funtów
Polski wydawca na razie sugeruje 100 zł (bez grosza).

graymatter collectors edition

Niemcy mogą już zamawiać edycję kolekcjonerską, która poza grą obejmuje płytę z soundtrackiem, plakat, pocztówki oraz talię kart z postaciami z gry. 

sobota, 28 sierpnia 2010

To pytanie zadają ludzie na różnych forach po obejrzeniu prezentowanego w Kolonii trailera. Gray Matter nadal czeka na przemyślany i solidnie wyreżyserowany zwiastun z pomysłem, bo powyższy filmik trudno tak określić. Przede wszystkim zwraca w nim uwagę muzyka: dynamiczny motyw części drugiej oraz liryczny fragment jednej z trzech piosenek, jakie znajdą się na ścieżce dźwiękowej, co zapowiadałam wcześniej. To forgive and to forget to kompozycja Roberta Holmesa ilustrująca romantyczny wątek gry.

the_scarlet_furies robert_holmes raleigh_holmes


Wokalistką jest jego córka Raleigh, a towarzyszą jej The Scarlet Furies - reaktywowany po latach zespół Roberta i jego szkolnych kolegów. Sami określają swój styl jako alternative folk, co najwyraźniej oznacza utwory akustyczne i melodyjne, niekiedy z elementami bluegrass, rockabilly tudzież wszelakich muzycznych korzeni amerykańskiego Południa.

Sporo ostatnio koncertują, promując swą pierwszą płytę Dark Clad Company.

Robert_Holmes and Dark_Clad_Company

 

Czasami na widowni kibicuje im Jane (pierwsza z lewej), tu podczas imprezy na rzecz walki z rakiem piersi.

Jane_Jensen Scarlet_Furies_concert

 

Na płycie znalazł się znany już (choćby stąd) utwór Safe in arms, który także trafi do soundtracku GM. Zdecydowanie lepiej brzmi nagranie studyjne, ale warto również zobaczyć, jak wypada na żywo. Na YouTube dostępnych jest parę filmików z koncertów, w tym z występu w miejscu o intrygującej nazwie Szopa Kułaka. 

Na razie nie ma w sieci trzeciej piosenki, zatytułowanej Never going back there, ale zapewne w Gray Matter ten motyw będzie nam często towarzyszył.

[wszystkie zdjęcia stąd = all pictures from here]

P.S. Ukazał się właśnie przekrojowy artykuł o muzyce z serii Gabriel Knight z mnóstwem linków do kompozycji Roberta Holmesa. Nic tylko czytać i słuchać!

 

środa, 07 lipca 2010

Phillipa_AlexanderJako że Samanta wypowiada w grze najwięcej kwestii, w GM najczęściej zabrzmi głos Phillipy Alexander, którą zdążyliśmy już poznać w trzyminutowym wywiadzie.

Urodzona w Anglii i wychowana w Stanach aktorka pracuje głównie głosem: w reklamach i dubbingu, a także jako wokalistka. Występuje razem z zaprzyjaźnionym pianistą w jazzowym duo Gardenia, a z koleżanką tworzy tandem kompozytorsko-autorski Chicks with Hits.

Wcześniej nagrała głosy do Juiced (Sue) oraz Mirrors Edge (Kate Connors), ale po raz pierwszy rola w grze stanowi dla niej wyzwanie, bo w poprzednich wykonywała głównie zadania aktorskie polegające na wydawaniu okrzyków w trakcie walki lub jęków wywołanych upadkiem itp. Sama nie gra, ale czasem podgląda grającego męża.

Samanta wydaje się jej intrygująco przebiegła i tajemnicza. W przeszłości została zraniona, stąd jest nieufna wobec ludzi i ostrożna. Zapytana o wzajemne relacje bohaterów, aktorka odpowiada metaforycznie, że Sam chodzi wokół Davida na paluszkach.

Lorelei King, która reżyserowała nagrania, użyczyła również głosu kilku postaciom. Podpowiada, by poza głównymi bohaterami zwrócić uwagę na dodające grze kolorytu role epizodyczne, jak na przykład sprzedawca lodów mówiący z włoskim akcentem. Jej zdaniem na drugim planie wyróżnia się pani Dalton, gospodyni Dread Hill House. W tej roli powróci Adrienne Poster (Posta) - przed laty popularna aktorka i piosenkarka.

Aby poznać głos Malika, studenta z Indii, należy zwrócić uwagę na trzecią minutę filmu, kiedy to występ solowy rozpoczyna Sacha Dhawan.

Rupert Degas sam siebie najlepiej reklamuje, podkładając głosy wszystkich postaci (naliczyłam ich dziewięć) w pewnej scenie z filmu Szczęki. Ten doświadczony aktor ma w swym dorobku także kilka przygodówek: od Feeble Files po So blonde. Nie wiem, ile postaci obdarzył swoim głosem w GM, ale powinien się wśród nich znaleźć ten, którego autorka nazywa "klasowym błaznem".

Steven Pacey jako David zasłużył na osobny wpis.

 

***
lorelei king rupert degas

 

Since most of the 5000 dialogue lines in Gray Matter belong to Sam Everett, the voice we are going to hear most often belongs to Phillipa Alexander.

Born in England and raised in California, the actress works with ease in both American and English accents. Her voiceover credits include cartoons (Mama Mirabelle’s Home Movies), commercials and video games (Sue in Juiced, Kate Connors in Mirror's Edge). Together with a friend Phillipa established a song-writing team Chicks with Hits. Besides being a session singer, she also performs live in a jazz duo Gardenia.

She is not a gamer herself, but often watches her husband playing. Gray Matter intrigues her, because it seems more interesting and thoughtful than other games (surprise!). "Sam is quite a character", says Phillipa, "she doesn't reveal everything" and probably "comes from a damaged background". When asked about Sam's attitude to David, Phillipa answers: "she is tiptoeing a little bit with him".

Lorelei King, who voice directed GM, admits that she also "played a couple of smaller American characters to save time of the other actors". She finds peripheral and secondary characters worth mentioning, for example "one little guy who is the ice-cream vendor, who's gonna have an Italian accent" or Dread Hill Manor housekeeper, Mrs. Dalton (Adrienne Posta/Poster - some time ago a very popular actress and singer).

If you want to listen to the voice of Malik, Indian neurobiology student, just watch closely the third minute of the video, when Sacha Dhawan appears.

Last but not least: here is a scene from Jaws, entirely re-voiced by one (!) actor - Rupert Degas. He's been credited in many videogames, including adventures - from Feeble Files to So blonde. If Jane says that one of the students is "the class clown", I bet it'll be him.

Steven Pacey (David) deserves a separate note.

 

sobota, 26 czerwca 2010

 

grayMatter_first_cover

GrayMatter_artwork

GMcover_designedby_JulesGMcover_by_Jules

 

3                                   4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GrayMatter_box_art

Gray_Matter_box

5                                   6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1)Jedno z najwcześniejszych graficznych wyobrażeń GM, zamieszczone niegdyś na nieistniejącej już stronie autorki. Najbliższe temu, co chciałabym znaleźć na okładce oraz w grze pod tytułem Gray Matter.

2) Niezobowiązująca fantazja na temat okładki, już po zmianie dewelopera. Niezły punkt wyjścia do wydobycia warstwy psychologicznej.

3,4) Projekty fanowskie, zaprezentowane przez Jules na forum - choć minimalistyczne, zawierają jednak niezwykle istotną informację: nazwisko autorki.

5) Wersja próbna, w ogniu krytyki ochrzczona jako Myszka Miki.

6) Wersja ostateczna? To by znaczyło, że nie nazwisko Jane Jensen sprzedaje GM, tylko rozchylone usteczka i biust Samanty Everett. Na AG już ktoś zauważył, że zapowiada się gra w rozbieranego pokera, a trzeba przyznać, że poutykane na okładce elementy sprzyjają perwersyjnej interpretacji. Styliści radzą: minimalizm schowajmy do lamusa, bo wszystkoizm i horror vacui dziś w modzie. Cóż, przynajmniej wiemy, kto wyznacza trendy.

ArtofMurder_cover

piątek, 14 maja 2010

Cort-X z poślizgiem opublikował przeprowadzony we wrześniu ubiegłego roku wywiad z Dingą Bakaba, jednym z grafików pracujących nad Gray Matter, który wcześniej gościnnie wystąpił na blogu Jane.

*

Na Eurogamerze pojawiła się zgrabnie napisana zapowiedź gry. Autor najwyraźniej należy tak jak ja do staroświeckich dziwaków, którzy zamiast dynamicznych wstawek filmowych wolą oglądać ręcznie malowane obrazki. Wygląda na to, że temat tzw. cut-scenek wywołał najwięcej kontrowersji wśród zgromadzonych w Oksfordzie przedstawicieli mediów. W niemieckiej relacji pojawia się również pytanie, czy sztuczki magiczne będą dobrze osadzone w fabule i czy książkowa instrukcja nie ułatwi ich za bardzo. Autor zaznacza jednak, że nie było mu dane zagrać w GM, a wnioski wyciąga jedynie z oglądanej prezentacji.

*

Evillady wymienia usterki techniczne, które sprawiły, że prezentowana ostatnio wersja Gray Matter ją rozczarowała:

 

- zbyt długie ładowanie scen i lokacji
- kiepska animacja postaci, które czasem kolidują ze sprzętami lub wpadają na siebie
- nienaturalny krok "maszerującej jak żołnierz" Samanty
- statyczne cut-scenki.

 

Jej zdaniem najmocniejszym punktem GM jest wciągająca fabuła.

*

 

Ukazał się wywiad z Jane Jensen, którego polskim czytelnikom nie muszę tłumaczyć. Jane napomyka w nim o paru okolicznościach związanych ze zmianą dewelopera i problemami w trakcie produkcji, które warto wziąć pod uwagę, czekając (niezmiennie!) na Gray Matter.

 

*  *  *

 

Cort-x made public an interview (conducted in September 2009) with Dinga Bakaba, game designer at Wizarbox who earlier wrote a note on Jane's blog.

*

The preview on Eurogamer has apparently been written be an oldschooler (like myself) who prefers to watch an animated comic book to full 3D cinematic cutscenes. As we read in a German preview, other media representatives have mixed feelings about it and consequently the cutscenes happened to be the most discussed topic during the press conference. The author also wonders how magic tricks fit into the story and if following instructions from the book provides enough challenge. He admits that after watching the presentation it is hard to fully answer such questions.

*

A correspondent of a Polish adventure site criticised current Gray Matter build for several technical shortcomings:

 

- scenes and actions load too long
- characters have problems with pathfinding and keep bumping into each other
- Samantha "marches like a soldier"
- static cutscenes lack animation.

Nevertheless she finds the story very intriguing and engaging.

*

During video conference, the journalists gathered at the Weston Manor Hotel were also given an opportunity to interview Jane Jensen individually. Due to different time zones (Oxford - Seattle) poor Jane had to answer their questions in the early morning. Thanks a lot Jane, we appreciate it. The interview in Polish has already been published.

 

poniedziałek, 10 maja 2010

Odkąd jesienią ogłoszono, że w obsadzie Gray Matter znajdzie się Steven Pacey, jestem spokojna o to, że David będzie miał głęboki, mocny, męski głos. Ten urodzony w 1957 roku brytyjski aktor poza wyrazistym głosem i niezaprzeczalnym talentem ma też inne walory: 189 cm wzrostu, niebieskie oczy, burzę ciemnych (choć dziś już lekko szpakowatych i mniej bujnych) włosów.

steven_pacey

photo: Ivan Kyncl

Czasem mawia z przekąsem, że największą popularność przyniosła mu jego najgorsza rola. Jako dwudziestoparolatek zagrał Dela Tarranta w telewizyjnym serialu science-fiction Blake's 7 (stąd nazwa strony fanowskiej: Tarrantnostra). Po latach jego filmowa partnerka, Jacqueline Pearce, opowiada zabawne anegdoty z tamtego okresu. Na planie tego właśnie serialu Steven poznał Joan Marine, z którą ma dwie córki bliźniaczki.

Choć wystąpił w licznych produkcjach telewizyjnych (np. jako Malcolm Savage w MIT, Tony Blair w Truth), twierdzi, że woli grać w teatrze, gdzie więcej czasu poświęca się pracy nad tekstem. Czuje się dobrze zarówno kostiumie (np. Oberon we Śnie nocy letniej), jak i rolach współczesnych (grywa w sztukach Harolda Pintera). Nie stroni też od ról w musicalach; w młodości występował jako Tony w West Side Story, w 1997 r. był nominowany do nagrody Laurence'a Oliviera za rolę w By Jeeves, a ostatnio można go było oglądać w przeboju West Endu La Cage Aux Folles.

Nagrał wiele audycji radiowych oraz audiobooków. Żartobliwie tłumaczy, że zajmuje się tym, bo ma kiepską pamięć. Warto posłuchać króciutkiego wywiadu, w którym opowiada, jak to w wieku jedenastu lat rozpoczął przygodę z aktorstwem, ale po dwóch latach przerwała ją mutacja. Dłuższa próbka możliwości głosowych Stevena we fragmencie nagrania książki.

Ponieważ jego imię bywa czasem pisane przez "ph", nie jestem pewna, czy IMDB słusznie rozróżnia w swej bazie dwóch aktorów o nazwisku Pacey: Stevena oraz Stephena. Ten drugi pojawia się tylko na liście dubbingowej animowanego filmu Valiant (polski tytuł: Szeregowiec Dolot). Warto zauważyć, że w jednej z głównych ról wystąpił w nim również Tim Curry, więc jeśli słusznie podejrzewam, że Stephen=Steven, to by znaczyło, że przy produkcji filmu o walecznych gołębiach... Gabriel spotkał Davida.

 

***

 

There is not much to say about David Styles yet, but I'm sure that once he speaks up, his voice will sound resonant and rich. The voiceover of a main male character in Gray Matter was recorded last autumn by Steven Pacey, a renown and versatile English actor (born in 1957, Leamington Spa, Warwickshire, England).

"I'm best known for my worst role", he says ironically, referring to Del Tarrant in Blake's 7 - a BBC sci-fi series, extremely popular in the eighties (hence the name of the fansite: Tarrantnostra). Thirty years later his co-star, Jacqueline Pearce, fondly remembers young Stevie and reveals some behind the curtain anecdotes. On the set Pacey met also the production assistant Joan Marine, his future wife and mother of his twin daughters.

steven_pacey

photo

Although his curly brown hair has turned slightly grey, today Steven is still attractive (6' 2½" tall), and what's more important, his voice got even better and deeper. He has done over 300 broadcasts for the radio and narrated numerous audiobooks (a sample of his voice recordings). A hilarious excerpt from a mini-interview is especially worth listening as it reveals his sense of humor as well.

He has made appearances on many TV shows and movies (as Malcolm Savage in MIT, Tony Blair in Truth), but he prefers working in live theatre, where more time is taken over the script. His recent credits include Oberon in Midsummer Night's Dream, Victor Flemming in Moonlight and Magnolias, Luke Neal in Six Degrees of Separation.

Pacey is an actor with a wide range of vocal experience: he played Tony in West Side Story, got nomination for a 1997 Laurence Olivier Theatre Award for his performance in By Jeeves and in 2008 he starred in La Cage Aux Folles.

Since his first name is sometimes spelled with a 'ph', I'm not sure if the International Movie Database rightly distinguishes two actors named Pacey: Steven and Stephen. The latter appears only on the credits list of Valiant, an animated movie about brave pigeons flying across the English Channel during WWII. It is worth noting that one of the leading voice actors on the same list happens to be... Tim Curry, which prompts me to say: here Gabriel meets David.

 

 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 17